22

Placek drożdżowy z rabarbarem i kruszonką

Absolutnie konieczny wypiek, zapowiadający początek lata. Puszyste ciasto drożdżowe, orzeźwiający rabarbar i słodka, chrupiąca kruszonka. Cudowny, maślany zapach i smak lata na podniebieniu. Połowę ciasta zjedliśmy na ciepło, zaraz po wyjęciu z piekarnika, drugą połowę na zimno, obie wersje szczerze polecam 🙂 Inspiracja.

Składniki na ciasto:
– 400 g mąki pszennej
– 20 g świeżych drożdży
– 100 g roztopionego masła
– 125 ml mleka
– 60 g miodu
– szczypta soli
– 3 jajka
– 1 łyżka ekstraktu z wanilii
oraz:
– 500 g rabarbaru
 

Składniki na kruszonkę:
– 125 g roztopionego masła
– 200 g mąki pszennej
– 100 g cukru

23

Wykonanie:
Z drożdży zrobić rozczyn (pokruszyć drożdże, dodać dwie łyżki ciepłego mleka i dwie łyżki mąki – odstawić na 20  minut do wyrośnięcia). Stopić masło z miodem (nie zagotować). Wymieszać mąkę z solą, dodać wyrośnięty rozczyn, masło z miodem (w temperaturze pokojowej, by nie sparzyć drożdży), skłócone jajka i wanilię. Całość wyrobić i odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Można też wszystko zostawić do zrobienia maszynie do chleba (jak ja). W takim przypadku stopić masło z miodem. Do maszyny wlać zimne mleko, roztopione masło z miodem (po wymieszaniu wszystko powinno być w temperaturze pokojowej), dodać skłócone jajka, wanilię, wsypać mąkę wymieszaną z solą, na samym końcu rozkruszyć drożdże. Nastawić program wyrabiania ciasta bez pieczenia.

Rabarbar obrać i pokroić w kawałki. Wyrośnięte ciasto jeszcze raz krótko wyrobić i wyłożyć na blachę wyłożonej papierem do pieczenia. Proponuję użyć dużej blachy, przynajmniej 38 x 24 cm. Na ciasto wysypać rabarbar.

W misce wymieszać mąkę z cukrem, dodać stopione masło, wymieszać całość widelcem, by stworzyć kruszonkę. Wysypać kruszonkę na rabarbar.

Ciasto wstawić do zimnego piekarnika, nastawić temperaturę na 180 stopni i piec do suchego patyczka, ok. 40 – 50 minut.

r1