k3

Konfitura pomarańczowa z dodatkiem cynamonu

Konfitura jest bardzo dobra, ale raczej nie na bułeczkę, tylko jako dodatek do ciast i ciasteczek. Jest lekko gorzkawa, a jednocześnie bardzo słodka i intensywnie cynamonowa. Teraz mamy idealną porę na kupowanie pomarańczy, bo są tanie i smaczne. Ja trafiłam na takie bardzo słodkie, soczyste i zupełnie bezpestkowe.

Składniki:
– 6 pomarańczy
– 2 szklanki cukru
– 3 łyżeczki cynamonu
– 1 do 2 kopiastych łyżek mąki kukurydzianej

k2

Wykonanie:

Pomarańcze dokładnie obrać i pokroić w niedużą kostkę (o boku ok. 7 mm). Do dużego garnka z grubym dnem dać pomarańcze, zagotować. Moje owoce były na tyle soczyste, że nie musiałam dodawać wody, ale gdyby tak nie było, można dolać szklankę wody do garnka. Mieszać pomarańcze drewnianą łyżką, cały czas gotując na wolnym ogniu.

Jak już się pomarańcze rozgotują, dosłodzić do smaku (można zacząć od jednej szklanki cukru) i doprawić cynamonem. Gotować na małym ogniu przez ok. 2 godziny. Dla niecierpliwych: Po 2 godzinach gotowania, dodać mąkę kukurydzianą, by konfitura zgęstniała. Dla cierpliwych: po 2 godzinach gotowania odstawić garnek z konfiturą w chłodne miejsce na całą noc. Na drugi dzień wznowić gotowanie na małym ogniu. Po kolejnych 2 godzinach można już rozłożyć konfiturę do słoiczków lub pozostawić na kolejną noc w chłodnym pomieszczeniu, wszystko zależy od tego, jak soczyste były pomarańcze.

Trzy, cztery nieduże słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Konfiturę nałożyć do słoików. Zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 10 minut w celu pasteryzacji.

 

k1