b1

Ślimaczki czosnkowe

Pyszne, pachnące czosnkiem bułeczki. Z ciastem się idealnie pracuje, szybko wyrasta, jest miękkie i łatwe do rozwałkowania. Bułeczki są miękkie przez kilka godzin (nie tylko na ciepło), rewelacyjnie smakują w towarzystwie jakiejś sałatki. Trzydzieści bułeczek (wcale nie najmniejszych) zniknęło w ciągu kilku godzin na andrzejkowej imprezie dla sześciu osób wraz z dwoma michami sałatek. Szczerze polecam. Inspiracja.

Składniki na ciasto:
– 200 ml mleka
– 80 g masła
– 1 płaska łyżka cukru
– 2 łyżeczki soli
– 25 g świeżych drożdży
– 2 jajka
– 500 g mąki pszennej
– 1 łyżka oliwy

Składniki na smarowidło:
– 80 g miękkiego masła
– 0,5 główki czosnku
– 2 łyżki suszonego czosnku niedźwiedziego
– 1 łyżeczka soli

Składniki na “glazurę”:
– 1 jajko
– 1 łyżka mleka

Wykonanie:
Podgrzać mleko (musi być ciepłe, ale nie gorące, żeby nie sparzyć drożdży). Dodać masło, cukier, sól i drożdże. Wymieszać trzepaczką. Wbić jajka, dokładnie wymieszać. Dodać mąkę, wymieszać rękami. Włączyć piekarnik na najniższą możliwą temperaturę. Wyłożyć ciasto na blat i wyrabiać (sama przyjemność) przez kilka minut. Blachę do pieczenia natłuścić i wyłożyć papierem do pieczenia, ciasto uformowane w kulę położyć na blasze, wysmarować oliwą (rękami). Piekarnik wyłączyć i włożyć do niego ciasto na 30 minut, aby podrosło.

Wymieszać masło z przetartym czosnkiem, czosnkiem niedźwiedzim oraz solą, odstawić w ciepłe miejsce. W osobnej miseczce skłócić jajko z odrobiną mleka, odstawić.

Podrośnięte ciasto, jeszcze raz króciutko wyrobić i rozwałkować na stolnicy na maksymalnie duży prostokąt. Wysmarować ciasto smarowidłem maślanym (najłatwiej to zrobić spodem łyżki), pozostawiając wolne 2 cm od brzegu dłuższych boków. Zwinąć ciasto w rulon wzdłuż dłuższego boku, końcówkę posmarować glazurą, aby ciasto się trzymało. Rulon pokroić na ok 2 cm plastry. Ułożyć plastry w niedużych odstępach od siebie (ok. 3 cm) na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i pozostawić do napuszenia w ciepłym miejscu na kolejne 30 minut.

Wysmarować glazurą i piec w temperaturze 180 stopni przez ok. 20 minut.

b3