ch1

Pszenno – żytni chleb z otrębami

Chleb wyrasta dosyć szybko i wysoko, więc trzeba pilnować, aby nie wyrósł z formy, bo potem niestety opada (jak w moim przypadku). Dodatek drożdży powoduje szybki wzrost, natomiast dodatek zakwasu skutkuje dłuższą świeżością chleba, otręby odpowiadają za jego ciężkość i wilgotność, natomiast brak mąki razowej za puszystość i lekkość. Chleb pełen sprzeczności. Najlepszy. Mój mąż go zobaczył po upieczeniu i powiedział “Hmmm. Będziemy mieć uśmiechnięte kanapki”.

 

Składniki:
– 1 szklanka podkarmionego zakwasu
– 2 szklanki mąki żytniej (typ 720)
– 2 szklanki mąki pszennej (typ 650)
– 1,5 łyżeczki soli
– 0,5 szklanki otrębów żytnich
– 1 szklanka wody
– 0,5 szklanki mleka
– 5 g drożdży świeżych
– płatki owsiane do dekoracji

 

Wykonanie w maszynie:
Do pojemnika automatu chlebowego wlać zakwas, wodę, mleko. Wsypać obie mąki, sól, otręby, rozkruszyć drożdże. Nastawić program pierwszy do wypieku normalnego, pszennego chleba. Po zakończeniu drugiego mieszania, wyłączyć automat z prądu. Wyciągnąć łopatki mieszające, wygładzić ciasto chlebowe mokrą łyżką. Zamknąć maszynę i pozostawić chleb do wyrośnięcia (na ok 2 – 2,5 godziny). Po tym czasie włączyć program do pieczenia bez mieszania (u mnie nr 12), wysmarować wierzch wodą, posypać płatkami owsianymi i piec przez 60 minut. Poziom wypieczenia skorki – max. Ja po zakończeniu programu, nastawiłam jeszcze raz pieczenie i podpiekłam chleb przez kolejne 15 minut.

 

Wykonanie standardowe:
Chleb można też wykonać metodą tradycyjną, bez użycia maszyny. Należy wymieszać wszystkie składniki w misce. Pozwolić ciastu odpocząć 2 godziny, jeszcze raz wymieszać i przełożyć do formy keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości . Przed pieczeniem, wysmarować wodą i posypać płatkami owsianymi. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 60 – 80 minut.

ch2