ch2

Chleb z ziołami

Zapytałam małżonka, jaki chleb dziś pieczemy. Odpowiedział, że taki jak wczoraj. Zapytałam co myśli o dodatku suszonej bazylii. Odparł, że wolałby oregano. Krakowskim targiem dodałam obydwa zioła i majeranek w gratisie. Chlebek wyszedł wilgotny, pachnący ziołami, z chrupiącą skórką. Bardzo aromatyczny. Nic, tylko smarować masłem i zajadać 🙂
 ————————————————————————————————————————

Składniki:

– 1 szklanka podkarmionego zakwasu żytniego
– 300 g mąki żytniej (typ 720)
– 100 g mąki pszennej (typ 650)
– 100 g mąki pszennej graham (typ 1720)
– 1,5 łyżeczki soli
– 1,25 szklanki wody
– 1 łyżeczka suszonej bazylii
– 1 łyżeczka suszonego oregano
– 1 łyżeczka suszonego majeranku
– suszona pietruszka do posypania chleba
 ————————————————————————————————————————

Wykonanie w maszynie:

Do pojemnika automatu chlebowego wlać zakwas. Dodać obie mąki wymieszane z ziołami, wlać wodę wymieszaną z solą. Nastawić program pierwszy do wypieku normalnego, pszennego chleba. Po zakończeniu drugiego mieszania, wyłączyć automat z prądu. Wyciągnąć łopatki mieszające, wygładzić ciasto chlebowe mokrą łyżką. Zamknąć maszynę i pozostawić chleb do wyrośnięcia (na ok 3 – 4 godziny). Po tym czasie włączyć program do pieczenia bez mieszania (u mnie nr 12), wysmarować wierzch wodą, posypać suszoną pietruszką i piec przez 60 minut. Poziom wypieczenia skorki – max.
 ————————————————————————————————————————

Wykonanie standardowe:
Chleb można też wykonać metodą tradycyjną, bez użycia maszyny. Należy wymieszać wszystkie składniki w misce. Pozwolić ciastu odpocząć 2 godziny, jeszcze raz wymieszać i przełożyć do formy keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 3 – 5 godzin. Przed pieczeniem, wysmarować wodą i posypać pietruszką . Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 60 minut.

ch3