ch1

Pszenno – żytni chleb na zakwasie (z automatu)

Zajrzałam dziś do mojego zakwasu, a on przymierał głodem. Małżonek śmiejąc się zapytał co się stanie, jak nie nakarmię zakwasu przez dwa tygodnie. Odpowiedziałam zgodnie z prawdą, że umrze. Na co małż. odparł “No coś ty! Przecież on nie jest żywy.”, krótkie spojrzenie na odmieniony, bąbelkujący radośnie, podkarmiony zakwas – “Czy jest?…”. Żywy, nieżywy, karmić trzeba. A jak się już ma automat do chleba, to się już nie chce bawić z surowym ciastem, jeśli maszyna może to za mnie zrobić. Bezradnie spojrzałam na zakwas i podjęłam decyzję o wykorzystaniu automatu do upieczenia chleba na zakwasie. Zasięgnęłam porady w Leśnym Zakątku i udało się 🙂 Chleb wyszedł przepyszny. Wilgotny,  z chrupiącą skórką i szczodrym dodatkiem pestek.

 

Składniki:
– 1 szklanka podkarmionego zakwasu żytniego
– 300 g mąki żytniej (typ 720)
– 280 g mąki pszennej (typ 650)
– 1,5 łyżeczki soli
– 1,25 szklanki wody
– 0,33 szklanki ziaren słonecznika
– 0,33 szklanki pestek dyni
– pestki dyni do posypania chleba

 

Wykonanie w maszynie:
Do pojemnika automatu chlebowego wlać zakwas. Dodać obie mąki, wlać wodę wymieszaną z solą. Nastawić program pierwszy do wypieku normalnego, pszennego chleba. Do drugiego mieszania dodać pestki słonecznika i dyni. Po zakończeniu mieszania, wyłączyć automat z prądu. Wyciągnąć łopatki mieszające, wygładzić ciasto chlebowe mokrą łyżką. Zamknąć maszynę i pozostawić chleb do wyrośnięcia (na ok 3 – 4 godziny). Po tym czasie włączyć program do pieczenia bez mieszania (u mnie nr 12), wysmarować wierzch wodą i posypać ziarnami dyni i piec przez 60 minut. Poziom wypieczenia skorki – max.

 

Wykonanie standardowe:

Chleb można też wykonać metodą tradycyjną, bez użycia maszyny. Należy wymieszać wszystkie składniki w misce. Pozwolić ciastu odpocząć 2 godziny, jeszcze raz wymieszać i przełożyć do formy keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 3 – 5 godzin. Przed pieczeniem, wysmarować wodą i posypać ziarnami. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 60 minut.

ch2