prazone1

Przetwory z jabłek

Jabłuszka to jedne z moich ulubionych owoców do przetworów.  Nie mają może tak wyrazistego smaku czy koloru, jak wiśnie, ale za to zapach ciepłej szarlotki jest najbardziej obłędnym zapachem na świecie (zaraz obok zapachu chleba i świeżo zaparzonej kawy). Ponieważ mam dostęp do darmowych jabłek (skrzynka świeżo zerwanych owoców wymieniana na szarlotkę), muszę je jakoś zamknąć w słoikach, bo nie jestem w stanie ich przejeść, a szkoda patrzeć, jak się marnują. A przerabiam je tak:

 JABLKA

Prażone Jabłka – wersja podstawowa

Składniki:
– jabłka
– odrobina cynamonu

Wykonanie:
Jabłka obrać. Połowę zetrzeć na tarce, na grubych oczkach, drugą połowę pokroić w kostkę. Jabłka wrzucić do wielkiego garnka z grubym dnem i prażyć, aż w smaku przestaną przypominać surowe owoce. Słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Prażone jabłka umieścić w słoiku, ugnieść. Na wierzchu posypać szczyptą lub dwoma cynamonu, podobno cynamon zapobiega pleśni. Słoiki zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 18 minut w celu pasteryzacji.

 prazone2

Prażone Jabłka z dodatkiem rodzynek

Składniki:
– jabłka
– rodzynki
– kora z cynamonu

Wykonanie:
Jabłka obrać i zetrzeć na tarce, na grubych oczkach. Owoce wrzucić do wielkiego garnka z grubym dnem, dodać korę cynamonu (ja dałam całą, jaką miałam, czyli 16 sztuk) i prażyć, aż w smaku przestaną przypominać surowe owoce. Słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Prażone jabłka umieścić w słoiku, dodać po dwie laski cynamonu na słoik. Na wierzchu posypać szczyptą lub dwoma cynamonu, podobno cynamon zapobiega pleśni. Słoiki zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 18 minut w celu pasteryzacji.

 


mus

Mus z jabłek

Składniki:
– jabłka
– kora cynamonu
– cukier cynamonowy

Wykonanie:
Jabłka obrać. Zetrzeć na tarce, na grubych oczkach. Owoce wrzucić do wielkiego garnka z grubym dnem, dodać korę cynamonową i dusić pod przykryciem. Od czasu do czasu rozgniatać jabłka za pomocą praski do puree ziemniaczanego. Słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Pod koniec duszenia, wyjąć korę cynamonową z jabłkowego musu i dodać cukier cynamonowy. Nie podam ilości, najlepiej skosztować i dosładzać wedle upodobań. Mus przełożyć do słoików. Na wierzchu posypać szczyptą lub dwoma cynamonu, podobno cynamon zapobiega pleśni. Słoiki zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 18 minut w celu pasteryzacji.

Poniżej na zdjęciu po lewej prażone jabłka, po prawej mus z jabłek. Widać różnicę w konsystencji.

mus i prazone