o1

Przetwory z ogórków

W sobotę wstaliśmy z małżonkiem o godzinie 6:00 i pojechaliśmy na giełdę warzywną w celu dokonania zakupu ogórków gruntowych do zaprawienia. Przez godzinę szukaliśmy, przebieraliśmy, chodziliśmy po giełdzie, aż w końcu znaleźliśmy odpowiednie ogórki, w odpowiedniej cenie. Zakupiliśmy 20 kg. Do tego wiązka kopru (wielkości sporej choinki bożonarodzeniowej) i dumni wróciliśmy do domu. Upojeni sukcesem postanowiliśmy jeszcze wyskoczyć na przydomowy bazarek, aby kupić czosnek i chrzan. Okazało się, że na bazarku są te same ogórki o 30 % tańsze. Mój mąż skwitował to jednym zdaniem: “Zapamiętaj sobie Kochanie na przyszłość, że ogórki kupowane o 11:00 są tańsze od tych kupowanych o 7:00!”. 

o2

Ogórki kiszone:

Składniki:

– ogórki
– 2 ząbki czosnku na litrowy słoik
– 2 gałązki kopru na litrowy słoik
– plaster chrzanu (w korzeniu) na litrowy słoik

Zalewa:
– 3 łyżki soli na 2 litry zimnej wody

Wykonanie:

Słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Do każdego słoika włożyć 2 gałązki kopru (kwiatami do dołu), wrzucić 2 ząbki czosnku i plaster chrzanu. Powkładać pionowo ogórki, jak najciaśniej. Wymieszać solankę w zimnej wodzie i zalać nią słoiki z ogórkami, pozostawiając ok. 2 cm wolnej przestrzeni pod nakrętką. Zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 15 minut w celu pasteryzacji.

o3

Ogórki konserwowe:

Składniki na litrowy słoik:
– ogórki
– 2 ziarna ziela angielskiego
– 1 liść laurowy
– 1 gałązka kopru
– 2 ząbki czosnku
– 1 szczypta gorczycy
– 6 ziaren pieprzu czarnego
– 1 łyżeczka soli
– 1 łyżka cukru
– 4 łyżki octu

Wykonanie:

Słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Na dno każdego słoika wsypać 2 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 1 gałązka kopru (kwiatem do dołu), 6 ziaren pieprzu czarnego, 2 ząbki czosnku i szczyptę ziaren gorczycy. Powkładać pionowo ogórki, jak najciaśniej. Do słoika dodać: 1 łyżeczkę soli, 1 łyżkę cukru, 4 duże łyżki octu. Zalać zimną wodą, pozostawiając ok. 2 cm wolnej przestrzeni pod nakrętką. Zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 15 minut w celu pasteryzacji.

o4

Ogórki z curry:

Składniki na cztery litrowe słoiki:

– ogórki
– 1 cebula 
– 2 ziarna ziela angielskiego na słoik
– 1 liść laurowy na słoik
– 1 szczypta gorczycy na słoik
– 6 ziaren pieprzu czarnego na słoik

Zalewa:
– 1 litr wody
– 1,5 szklanki cukru
– 1,5 szklanki octu 10%
– 1,5 łyżki soli
– 3 łyżki curry

Wykonanie:

W garnku zagotować wodę z dodatkiem cukru, octu, soli i curry. Pokroić cebulę w półksiężyce i dodać do ciepłej zalewy. Słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Na dno każdego słoika wsypać 2 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 6 ziaren pieprzu czarnego i szczyptę ziaren gorczycy. Pokroić ogórki w słupki i wkładać do słoików pionowo, jak najciaśniej. Zalać wrzącą zalewą z cebulą. Zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 4 minuty w celu pasteryzacji.

o5

Ogórki z ostrą papryką:

Składniki na cztery litrowe słoiki:

– ogórki
– 2 łyżki oleju na słoik
– 2 ziarna ziela angielskiego na słoik
– 1 liść laurowy na słoik
– 1 szczypta gorczycy na słoik
– 6 ziaren pieprzu czarnego na słoik

Zalewa:
– 1 litr wody
– 0,75 szklanki cukru
– 1,5 szklanki octu 10%
– 1,2 łyżki soli
– 3 łyżeczki ostrej papryki chili
– 6 ząbków czosnku pokrojonych w plastry

Wykonanie:

W garnku zagotować wodę z dodatkiem cukru, octu, soli i chili. Pokroić czosnek w plasterki i dodać do ciepłej zalewy. Słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Na dno każdego słoika wsypać 2 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 6 ziaren pieprzu czarnego i szczyptę ziaren gorczycy. Pokroić ogórki w słupki i wkładać do słoików pionowo, jak najciaśniej. Wylać na ogórki po dwie łyżki oleju. Zalać wrzącą zalewą z czosnkiem. Zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 4 minuty w celu pasteryzacji.

 

o6

Sałatka szwedzka:

 Składniki:

– ogórki
– 1 cebula pokrojona w półtalarki na słoik
– garść zielonego koperku
– 3 łyżki oliwy z oliwek na słoik
– 2 ziarna ziela angielskiego na słoik
– 1 liść laurowy na słoik
– 1 szczypta gorczycy na słoik
– 6 ziaren pieprzu czarnego na słoik

Zalewa:
– 1 litr wody
– 2 łyżki soli
– 2 łyżki cukru
– 2/3 szklanki octu

Wykonanie:

W garnku zagotować wodę z dodatkiem cukru, octu i soli. Słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Na dno każdego słoika wsypać 2 ziarna ziela angielskiego, 1 liść laurowy, 6 ziaren pieprzu czarnego i szczyptę ziaren gorczycy. Pokroić ogórki w plastry, cebulę w półplasterki, poszatkować koperek. Układać ogórki, cebulę i koperek warstwami. Wylać na ogórki po trzy łyżki oliwy. Zalać wrzącą zalewą. Zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 4 minuty w celu pasteryzacji.