d2

Ciasto drożdżowe z posypką

Bardzo smaczne, pachnące ciasto drożdżowe, doskonałe na ciepło, jak i na zimno. My zaczęliśmy konsumpcję 10 minut po wyciągnięciu ciasta z piekarnika, parzyło w palce, kroiło się niewygodnie, ale jakież było smaczne! Najlepsze z dodatkiem domowej konfitury truskawkowej. Ciasto z tego przepisu jest tak delikatne, że aż się kruszy, a kruszonka to strzał w dziesiątkę. Inspiracja.

Składniki na ciasto:
– 150 g masła
– 0,75 szklanki mleka
– 0,75 szklanki cukru
– 4 żółtka
– 4 szklanki mąki pszennej
– 25 g świeżych drożdży

Składniki na kruszonkę:
– 50 g masła
– 4 łyżki mąki pszennej
– 4 łyżki cukru

d3

Wykonanie:
W ciepłym mleku rozpuścić drożdże, dodać łyżkę cukru i 2 łyżki mąki. Wymieszać i odstawić do wyrośnięcia na 15 minut. Pozostałą mąkę wymieszać z pozostałym cukrem. Do mąki dodać zaczyn, resztę mleka, żółtka i stopione masło. Wyrobić ciasto, odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na godzinę. W razie potrzeby podsypywać mąką.

Ciasto można też przygotować w automacie do chleba (polecam). Do maszyny należy wlać mleko, dodać żółtka, masło, wsypać mąkę, cukier, na wierzch rozkruszyć drożdże. Nastawić program do wyrabiania ciasta, bez pieczenia.

Po wyrośnięciu (bez względu na wybraną metodę), wyłożyć ciasto na stolnicę i jeszcze raz wyrobić, podsypując mąką. Formę keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia, ciasto uformować w wałek i włożyć do keksówki. Przygotować kruszonkę, mieszając składniki widelcem. Ciasto posmarować jajkiem i posypać kruszonką. Odstawić do napuszenia na 20 minut.

Ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec do suchego patyczka, czyli przez 30 – 40 minut.

d1