d2

Dżem pomarańczowy z kardamonem i cynamonem

Promocyjna cena pomarańczy, które okazały się być słodkie, bezpestkowe oraz łatwe do obierania sprawiły, że kochany Małż. na mą prośbę przytargał ich 20 kg. Pracę podzieliłam na dwie połowy, ponieważ 10 kg pomarańczy to maksymalna ilość, która wejdzie do mojego największego garnka. Cały dom pachnie świątecznie. Dżem powstał na bazie zeszłorocznej konfitury, jednak dodałam kardamonu, wiórków kokosowych i odlałam sok, zagęszczając dżem do konsystencji bardzo gęstego kisielu.

Składniki na 12 – 15 słoików:
– 10 kg pomarańczy (ok. 50 sztuk)
– 3 łyżeczki cynamonu
– 1 kopiasta łyżeczka kardamonu
– 6 łyżeczek wiórków kokosowych
– 400 g cukru

d1

Wykonanie:
Dwie pomarańcze sparzyć wrzątkiem i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Resztę dokładnie obrać i pokroić w niedużą kostkę (o boku ok. 7 mm). Do dużego garnka z grubym dnem dać pomarańcze i skórkę, zagotować. Przy obieraniu trzeba się starać, by pozostało jak najmniej białej skórki, bo to ona jest odpowiedzialna za gorzki posmak dżemu. Mieszać drewnianą łyżką i gotować ok. 2 godzin. Po tym czasie, przykryć garnek przykrywką i odlać sok. Odstawić na 12 – 24 godziny.

Na drugi dzień wznowić gotowanie na małym ogniu. Jak się pomarańcze zagotują, dodać cukier, wiórki kokosowe, cynamon oraz kardamon. Po kolejnych 2 godzinach można już rozłożyć dżem do słoiczków lub pozostawić na kolejną noc w chłodnym pomieszczeniu, wszystko zależy od tego, jak soczyste były pomarańcze.

Słoiki umyć, wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 130 stopni i wyparzać przez 10 minut. Dżem nałożyć do słoików. Zakręcić dobrze i wstawić do piekarnika nagrzanego do 130 stopni na 10 minut w celu pasteryzacji.

 d3