Małż. jest gorącym fanem tych rogalików. Pije do nich barszcz czerwony i zajada rogaliki do ostatniego okruszka przez minimum trzy dni (czyli muszę upiec co najmniej 50 szt). Przepis na ciasto jest ciekawy, bo zawiera świeże drożdże oraz proszek do pieczenia, a ciasto leżakuje w lodówce. Po upieczeniu rogaliki są kruchutkie i świeże przez kilka dni.
Składniki na ciasto na 24 – 28 szt:
– 50 g świeżych drożdży
– 5 łyżek zimnego mleka
– 1 łyżka cukru
– 0,5 łyżeczki soli
– 2 jajka
– 250 g margaryny do pieczenia
– 0,5 kg mąki pszennej
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na nadzienie:
– 1 kg kapusty
– 1 duża cebula
– 0,5 kg pieczarek
– cukier, pieprz, sól
Wykonanie:
Rozkruszyć drożdże w zimnym mleku i zmiksować na wolnych obrotach. Dodać cukier i sól, wciąż miksując. Dodać jajka, przyspieszyć miksowanie o jeden stopień. Pokroić w kostkę margarynę i zmiksować z masą. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, wymieszać, potem ciasto wyciągnąć na stolnicę i ręcznie wyrobić. Uformować podłużny wałek, obsypać mąką, zawinąć bawełniany ręcznik kuchenny i wstawić na 2 godziny do lodówki.
Pieczarki obrać i pokroić w plastry, usmażyć na maśle lub oleju. Cebulę pokroić w kostkę i wymieszać z kapustę. Kapustę z cebulą przełożyć do garnka, zalać wodą i gotować, aż kapusta zmięknie, a woda wyparuje. Wmieszać pieczarki, całość przyprawić do smaku cukrem, solą i pieprzem. Farsz można zamrozić, gdyby było go za dużo i wykorzystać do następnej porcji rogalików.
Ciasto wyciągnąć z lodówki i przekroić na pół. Połówkę ciasta rozwałkować na placek o grubości ok 2 – 3 mm. Rozwałkowany placek, podsypując mąką, złożyć na pół i jeszcze raz na pół, tworząc trójkątny rożek. Obciąć okrągłą krawędź, by była równa (najlepiej nożem do pizzy). Placek rozłożyć z powrotem i przeciąć na ćwiartki po liniach zagięcia. Każdą ćwiartkę przeciąć jeszcze na trzy części tak, aby powstało 12 trójkątów (nożem do pizzy wszystko idzie sprawnie). Środek placka (12 końcówek trójkątów) wysmarować skłóconym jajkiem. Na najszerszą część trójkątów nakładać łyżeczką kulki farszu. Zawijać rogaliki od szerokiej strony w kierunku szpica, zagiąć końcówki do siebie, formułując rogaliki.
Blachę do pieczenia natłuścić i wyłożyć papierem do pieczenia. Ułożyć na niej 12 rogalików, wysmarować je skłóconym jajkiem.
Piec w temperaturze 180 stopni przez 15 – 25 minut, do zrumienienia. Gdy pierwsza porcja będzie się piekła, wyciągnąć z lodówki drugą część ciasta i przygotować 12 kolejnych rogalików. Z odciętych kawałków ciasta można wywałkować mniejszy placek, który można podzielić na cztery części, zyskując jeszcze cztery, niezbyt ładnie uformowane, ale wciąż smaczne, dodatkowe rogaliki.
Podziel sie z przyjaciolmi.
Muszą być pyszne! Na pewno wypróbuję ten przepis:)