Co roku niecierpliwie czekam na sezon dyniowy. I sama nie wiem czy chodzi tu o zapach i smak dyni czy jej przepiękny kolor. Nie mogę się oprzeć dyniowemu szaleństwu. Swoją pasją zaraziłam nawet… własne psy, które uwielbiają pieczoną dynię i nie odchodzą od piekarnika, gdy ta się praży. W tym roku nareszcie zmierzyłam się z pumpkin pajem, w wersji prostej i smacznej. Polecam. Inspiracja.
Składniki na spód:
- 200 g mąki pszennej
- 125 g masła
- 50 g cukru
- 1 żółtko
- 100 ml zimnej wody
Składniki na nadzienie:
- 2 szklanki puree z dyni
- 1 puszka słodzonego mleka skondensowanego (397 g)
- 2 jajka
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 0,5 łyżeczki mielonego imbiru
- szczypta gałki muszkatołowej
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika
Wykonanie:
Wyrobić ciasto z chłodnego masła, cukru, mąki i żółtka. Na koniec partiami dodawać zimną wodę (ciasto może potrzebować mniej niż 100 ml). Gładkie ciasto uformować w kulę, zawinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na godzinę. W tym czasie przygotowujemy puree z dyni wg tego przepisu. Żeby puree dyniowe było gładkie i aksamitne, należy je na koniec zblendować
Tortownicę o średnicy 23 cm natłuścić i wyłożyć papierem do pieczenia. Wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować na koło o średnicy ok 26 cm. Na ciasto położyć tortownicę i wykroić koło z ciasta. Wykrojony placek wyłożyć na spód blachy, nakłuć widelcem. Podpiec w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 10 – 15 minut. Ciasto powinno być całkowicie upieczone, ale nie brązowe.
Po wyjęciu ciasta z piekarnika, nagrzać piekarnik do temperatury 200 stopni.
Białka jaj ubić na sztywną pianę. Dodać żółtka i delikatnie zmiksować na niskich obrotach. Przełożyć do miski. Puree z dyni odcedzić z nadmiaru wody i umieścić w misie miksera. Dodać przyprawy i mleko skondensowane. Zmiksować na niskich obrotach. Do dyni dodawać ubitą pianę z jajek, szpatułką delikatnie wymieszać masę.
Z pozostałego ciasta wyciąć pasy i wyłożyć nimi boki tortownicy. Dokładnie skleić je z podpieczonym spodem. Na spód wyłożyć masę dyniową, wyrównać ciasto, wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec w temperaturze 200 stopni przez 15 minut, po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i piec kolejne 45 minut (do suchego patyczka).
Po upieczeniu, zostawić ciasto do ostygnięcia, a następnie schłodzić w lodówce przez kilka godzin. Ciasto najlepiej smakuje następnego dnia po upieczeniu.
Dodaj komentarz