3

Owsiany chleb mieszany

Bardzo smaczny chleb na zakwasie, zawierający wszystko to, co chleb powinien zawierać, czyli obie maki, oliwę z oliwek, płatki owsiane oraz ziarna.

 


Składniki:
– 1 szklanka podkarmionego zakwasu
– 1,25 szklanki wody
– 1,5 łyżeczki soli
– 2 łyżki oliwy z oliwek
– 300 g mąki żytniej (typ 720)
– 200 g mąki pszennej (typ 650)
– 100 g płatków owsianych
– 0,25 szklanki pestek dyni
– 0,25 szklanki pestek słonecznika

Wykonanie w maszynie:
Do pojemnika automatu chlebowego wlać zakwas, wodę, oliwę i sól. Dodać obie mąki i płatki owsiane. Nastawić program pierwszy do wypieku normalnego, pszennego chleba. Do drugiego mieszania dodać pestki słonecznika i dyni. Po zakończeniu mieszania, wyłączyć automat z prądu. Wyciągnąć łopatki mieszające, wygładzić ciasto chlebowe mokrą łyżką. Zamknąć maszynę i pozostawić chleb do wyrośnięcia (na ok 3 – 4 godziny). Po tym czasie włączyć program do pieczenia bez mieszania (u mnie nr 12), wysmarować wierzch wodą i posypać ziarnami dyni i piec przez 60 minut. Poziom wypieczenia skórki – max.
Wykonanie standardowe:

Chleb można też wykonać metodą tradycyjną, bez użycia maszyny. Należy wymieszać wszystkie składniki w misce. Pozwolić ciastu odpocząć 2 godziny, jeszcze raz wymieszać i przełożyć do formy keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 3 – 5 godzin. Przed pieczeniem, wysmarować wodą i posypać ziarnami. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 60 minut.

1