Garlic Knots, czyli czosnkowe supełki

Przepis na czosnkowe supełki znalazłam u Kasi i tylko czekałam na okazję, żeby je upiec. Dzisiejsze leniwe sobotnie popołudnie (po pracowitym, sprzątanym poranku) okazało się być idealne do wypróbowania bułeczek. Małżonek aż zacierał ręce, bo bardzo lubi pieczywo czosnkowe. Bułeczki zdecydowanie cudowne na ciepło, po kilku godzinach już nie bardzo.

Składniki na bułki:
– 400 g mąki pszennej
– 100 g mąki pszennej graham
– 1,5 łyżki stołowej cukru
– 1 łyżeczka soli
– 7g drożdży suchych instant lub 14 g drożdży świeżych
– 2 łyżki oliwy z oliwek
– 60 ml mleka
– 270 ml ciepłej wody

Składniki na masło do posmarowania bułek:
– 5 ząbków czosnku
– 3 łyżki masła
– 1 łyżka suszonej pietruszki
– 0,25 łyżeczki soli

garlic2

Wykonanie:
Drożdże instant wymieszać z mąkami (ze świeżych najpierw zrobić rozczyn). Dodać cukier, sól, oliwę, mleko i wodę. Zagnieść, odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na godzinę.

Po godzinie podzielić ciasto na 12 części. Każdą część zrolować na wałek długości 20 – 25 cm. Zrobić na środku wałka luźny supeł (jak przy zawiązywaniu sznurówek), jedną końcówkę założyć do środka od góry, drugą od dołu. Sposób wiązania bułek podzielony na cztery etapy obrazuje zdjęcie poniżej. Po uformowaniu bułeczek, odstawić do wyrośnięcia i nastawić piekarnik na temperaturę 180 stopni.

W czasie gdy bułeczki rosną, stopić masło w garnku, dodać starty czosnek i pietruszkę. Wymieszać. Posmarować bułki masłem czosnkowo – pietruszkowym i wstawić do piekarnika na 20 – 30 minut.

Garlic knots najlepiej smakują podane z masłem czosnkowym (na 100 g masła, 5 ząbków czosnku i trzy szczypty soli).

garlic1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.