2

Pszenny chleb na zakwasie

Już mi się znudziło domowe pieczywo. Postanowiłam kupić chleb w supermarkecie przy okazji spożywczych zakupów. Po obejrzeniu całego pieczywa, jakie supermarket mi zaoferował, skierowałam się do półek z mąką. Obawiam się, że nie jestem w stanie już jeść  białego lub ciemnego (czyt. barwionego) chleba z miękką skórką, nijakim środkiem i smutnym wyglądem. Wiwat automat do chleba!

 

Składniki:
– 1 szklanka podkarmionego zakwasu 
– 1 szklanka wody
– 2 łyżeczki soli
– 2 łyżeczki oleju
– 1 szklanka mąki żytniej (typ 720)
– 2 szklanki maki pszennej (typ 650)
– 0,5 szklanki pestek z dyni

 

Wykonanie w maszynie:
Do pojemnika automatu chlebowego wlać zakwas, wodę, olej i sól. Dodać obie mąki. Nastawić program pierwszy do wypieku normalnego, pszennego chleba. Do drugiego mieszania dodać pestki dyni. Po zakończeniu mieszania, wyłączyć automat z prądu. Wyciągnąć łopatki mieszające, wygładzić ciasto chlebowe mokrą łyżką. Zamknąć maszynę i pozostawić chleb do wyrośnięcia (na ok 3 – 4 godziny). Po tym czasie włączyć program do pieczenia bez mieszania (u mnie nr 12) i piec przez 60 minut. Poziom wypieczenia skórki – max.

Wykonanie standardowe:

Chleb można też wykonać metodą tradycyjną, bez użycia maszyny. Należy wymieszać wszystkie składniki w misce. Pozwolić ciastu odpocząć 2 godziny, jeszcze raz wymieszać i przełożyć do formy keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 3 – 5 godzin. Przed pieczeniem, wysmarować wodą i posypać ziarnami. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 60 minut.

1