Nigdy nie przepadałam za drożdżówkami, w przeciwieństwie do mojego Małżonka. Zawsze byłam gorącym wielbicielem ciast kruchych, w szczególności tart i pajów wszelakich. Ostatnio jednak zwracam szczególną uwagę na nie przepracowywanie się oraz ćwiczenie cierpliwości. I tak się jakoś złożyło, że ciasta drożdżowe idealnie wpisują się w moje nowe wytyczne. Dodatkowym bonusem jest codzienne uszczęśliwianie rodziny. Sama też nie oprę się kawałkowi ciepłej, pachnącej drożdżówki w towarzystwie gorzkiej herbatki. Zresztą, któż by się oparł? Inspiracja.
Składniki na ciasto drożdżowe:
- 10 g świeżych drożdży
- 120 ml mleka
- 40 g cukru
- 270 g mąki pszennej
- 0,5 łyżeczki soli
- 1 jajko
- 35 g roztopionego masła
Składniki na serowo – żurawinowe nadzienie:
- 40 g suszonej żurawiny
- 20 ml soku jabłkowego lub pomarańczowego
- 250 g twarogu półtłustego
- 1 jajko
- 50 g cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub pasty waniliowej
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Składniki na lukier:
- 0,5 szklanki cukru pudru
- sok z połowy cytryny
- kilka łyżek zimnej wody (tyle, ile potrzeba, by konsystencja lukru była gęsta, ale płynna)
Wykonanie:
Mleko podgrzać w garnuszku, powinno być ciepłe, ale nie gorące. Do ciepłego mleka dodać łyżeczkę cukru i wkruszyć drożdże. Wymieszać łyżeczką. Na koniec dodać dwie łyżki mąki pszennej. Wymieszać, by pozbyć się grudek. Garnuszek przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut.
W tym czasie wymieszać mąkę pszenną z cukrem i solą. Dodać jajko, roztopione, przestudzone masło i wanilię. Wymieszać. Na koniec dodać wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Ciasto wyrobić na gładką masę, delikatnie podsypując mąką. Uformować kulę, obsypać mąką, przykryć i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia, czyli na 70 – 90 minut.
Suszoną żurawinę wsypać do rondelka i zalać sokiem owocowym. Zagotować, odstawić na bok, by żurawina wchłonęła sok. Twaróg zmiksować z jajkiem, cukrem, mąką ziemniaczaną i wanilią. Zmieszać z ostudzoną żurawiną.
Wyrośnięte ciasto jeszcze raz krótko wyrobić. Następnie na stolnicy podsypanej mąką rozwałkować ciasto na prostokąt o szerokości keksówki. Na ciasto równomiernie wyłożyć nadzienie serowo – żurawinowe. Ciasto zwinąć w wałek, który należy przeciąć wzdłuż, pozostawiając jedną końcówkę nieprzeciętą. Obydwa końce odwrócić przecięciem do góry i zawijać jeden o drugi, jak warkocz. Końcówki warkocza zawinąć pod ciasto i przełożyć całość do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do napuszenia (na ok 30 minut).
Piec w temperaturze 180 stopni do suchego patyczka, czyli ok 40 minut. Warto ciasto sprawdzić patyczkiem, zanim je wyciągniemy z piekarnika, bo twaróg jest dosyć ciężki i ciasto pozostaje długo surowe w środku. Nawet jeśli z zewnątrz już jest zarumienione.
Po wyjęciu ciasta z piekarnika, przygotowujemy lukier. Ciasto wyciągamy z formy i smarujemy lukrem za pomocą pędzelka.
Dodaj komentarz